недеља, 19. јун 2016.

Paulovnija

Paulovnija vodi poreklo iz jugoistočne Kine, deo juzno od reke Jangcekjang ime je dobila po Ani Pavlovni (1795 - 1865), kćerki ruskoga cara Pavla I poznata je i po nazivima princezino drvo, carsko drvo, a u Japanu pod nazivom kiri. Pripada porodica Scrophulariaceae. Iako je originalno ime Palovnia u svetu je poznatija  kao Paulownia a kod nas je prihvaćen naziv paulovnija.
PAULOVNIJA ( PAULOWNIA ) , zašto? 
 Brzina rasta
Mnogi stručnjaci  svrstavaju Paulovniju u najbrže rastuće drvo na svetu pa se tako često i spominje da je ona formula jedan u brzini rasta u odnosu na druge.  Očekivani rast u prvoj godini je 3-6 metara. Za 2-3 godine dostiže visinu od 10-12 metara, a za 6-7 godina dostiže visinu 20m i  30-40cm prečnika u visini grudi ( visina od 130cm en.d.b.h.) .
Naredna tabela poredi, po brzini rasta, 7 vrsta brzo rastućih drveća na planeti.
Vrsta Godišnji prirast Visina trogodišnjeg drveta Maksimalna visina zrelog drveta
Paulovnija  (Paulownia spp) 3 – 5 m 10,5 – 15,5 m 15-20 m
Hibridna vrba (Salix spp hybrid) 1,4 – 4 m 7,5 – 12 m 15 – 25 m
Crna topola (Populus nigra) 2,5 – 3,5 m 9 – 12 m 20 – 25 m
Hibridna topola,istočna topola(Populus deltoides) 2,5 – 3,5 m 9 – 12 m 20 – 30m
Teksaški crveni hrast(Quercus texanaQuercus nuttalli)
 
2 – 2,5 m
 
7,5 – 9 m
 
15 – 20 m
Crveni eukaliptus(Eucalyptus Polyanthemos)  2 – 2,5 m  6 – 9m  10 – 15 m
Žalosna vrba (Salix babulonica) 1,5 – 2,5 m 4,5 – 9 m 15 – 20 m


Energetska efikasnost
Drvo je za 30% lakše od bilo kojeg drugog drveta za građu , boje meda , brzo se suši na spoljašnjoj temperaturi, dobro se boji. U industriji je poznata i kao " drvo od aluminijuma" zbog svoje čvrstine i otpornosti na savijanje i uvijanje.  Energetski je jednako najboljem uglju. Kilogram suve mase drveta daje 4.700 kilo kalorija, a recimo hrasta 2.600 kilo kalorija. Ugalj ostavlja i do 35% šljake, a Paulovnija do 5%.

Namena :
  • Drvo za ogrev - Paulovnija se gaji u enrgetske svrhe, i tada se sadi na 4m2 (2x2m), a seče svake 3 godine.
  • Pelet - koji se koristi kao gorivo za kotlove za grejanje, se dobija od drveta. Jeftina biomasa se dobija jer paulovnija ne zahteva ponovnu sadnju. Iz panja nova stabljika raste još brže jer je korenov sistem razvijen. Stablo se može seći bilo kada.
  • Drvo za gradju - Paulovnija se može gajiti i radi dobijanja drvne građe i tada je jednoj biljci potrebno 16m2 (4x4m). Seče se nakon 7-8 godina.
  • Sirovina za biomasu - Zahvaljujući brzom rastu za kratko vreme se može dobiti velika količina biomase. Iskorišćava se stablo i lisna masa. Biomasa od paulovnije se koristi kao silaža ali i kao sirovina za alternativne obnovljive izvore energije.
  • Pošumljavanje terena - sa svojim brzo rastućim korenom je idealno rešenje za pošumljavanje erozijom zahvaćenih terena. Paulovnija ima uzak ali jako dubok koren.
  • Parkovi i bašte - su mesta u kojima paulovnija treba da zauzme značajno mesto zbog svojih kvaliteta: ogroman list, bogata kruna, divan cvet. Zbog prerade ogromne količine ugljen dioksida paulovnija se može nazvati i „plućima gradova“. Listovi su veoma veliki, srcoliki , sa gornje strane dlakavi, zelene boje. U procesu fotosinteze jedna biljka stara 4 god svakog sata oslobađa 1,7 kg kiseonika. Cveta u 3-4 godini i to pre listnja ,a cvetovi su ljubičasti, grozdasti i mirisni.U svetu je jako zastupljena u pčelarstvu jer je njen med veoma cenjen.

Period i uslovi za sadnju
Vreme za sadnju ovogodisnjeg rasada  PAULOVNIJE je period od maja do jula . Visina rasada je u proseku 15-20 cm. Paulovnija ne podnosi kiselu sredinu. Ph zemlje treba da je preko 5,5.

Dobro uspeva do 900 metara nadmorske visine.
Sa porastom nadmorske visine kraći je vegetacioni period pa je prirast manji. Paulovnija ne podnosi visoke podzemne vode. One ne smeju biti više od 1,5 m.

Priprema zemlje
Potrebno je iskopati rupu prečnika oko 60cmi dubine oko 80 cm. U ovako iskopanu rupu vratiti deo iskopane zemlje pomešane sa 3 lopate ugorelog stajnjaka i oko 100grama NPK 15:15:15 dok rupa ne bude duboka 30-40cm. Stablo treba da bude odrezano na 2-3cm iznad nivoa terena i zatrpano ostatkom zemlje.


Priprema stabljike
Ako stablo nije odrezano pojaviće se krivina, čvorovi i promene u kvalitetu drveta. Odrezane stabljike imaju brži tempo rasta i praktično prestižu neodrezane vršnjake. Ćvor kod odrezane biljke je blizu zemlje, postepeno se gubi i nema promene kvaliteta drveta , a prva krivina će biti na visini   3- 4m.
Predlažemo vam stabljike odrezane i pripremljene za sadnju. Poželjno je odrezivanje neposredno pred transport i sađenje da bi se sprečilo isparavanje vlage iz korena


Kritične faze rasta
Bez obzira na vreme sadnje paulovnija počinje svoj vegetativni razvoj od sredine aprila do početka maja. Presudna je temperatura.
Moguće je da kod ranijeg izbijanja mladih listića zbog mraza i slane dođe do njihovog izmrzavanja.
Rast je usporen za oko 15 dana , ali paulovnija pusta nove letoraste. Na stabljici će se pojaviti obično po 2 letorasta koje treba ostaviti da porastu oko 10 cm. Kada prođe opsnost od mrazeva odstraniti slabiji. Ako ostavimo sve letoraste paulovnija će se razviti kao žbun.
Zaštita od insekata
U periodu ranog razvoja moguće je da paulovniju napadnu insekti koji se hrane listom.U svakoj poljoprivrednoj apoteci moguće je naći odgovarajući insekticid. Kad stabljika dostigne visinu od 1m insekti ne uspevaju da joj naškode jer ona raste mnogo brže nego što insekti uspevaju da joj oštete listove.


Kidanje sporednih grančica
Ovaj postupak je bitan zbog formiranja pravog stabla bez čvorova. Kvalitetno drvo bez čvorova biće do visine do koje se budu uklanjale sporedne grančice.

kidanje listakidanje lista3
kidanje lista 2



Zalivanje
Zalivanje je bitno tokom prve i druge godine razvoja. Posle toga korenov sistem dostiže podzemne vode i prestaje potreba za zalivanjem. Najefikasniji način zalivanja je sistemom kap po kap. Jednom drvetu je potrebno 20-30 litara vode nedeljno ( jedno ili dva zalivanja).
jednogodisnja sadnica za sajtcepovane
img jednogodisnja2

Rasad
Kada je u pitanju rasad u saksijama paulovnija se može saditi i tokom godine. Sadnica se izvadi iz saksije zajedno sa zemljom i stavi u unapred pripremljenu rupu i zatrpa. Optimalno vreme je od kraja aprila do početka avgusta.

уторак, 3. мај 2016.

U NASEM RASADNIKU MOZETE NABAVITI SLEDECE VRSTE I SORTE RASADA

PARADAIZ: Uragan , Volovsko Srce , Jabucar , Lider , Lova , Ceri ,Profit , Roker , Marvik . Dencious , Tlacolula , Paradaiz Drvo , Kecap paradaiz , Dxinovski paradaiz , Volovsko crce belo , costoluto genovese , Super beef , Saint pierre , sherry belle ,

PAPRIKA : Somborka , Slonovo uvo , Matica , Duga bela , Zupska rana , Ljuta bela , Sofija , Belo uvo , Palanacka , Zacin paprika , Ovciji rog , Soroksari , Kobra , Feferona bela , feferona crvena , Dzinovska slatka paprika ,

KRASTAVAC : Dugi zeleni Suncani potok , Delikates , Telegraf .

KUPUS ; Orion , Srpski melez , rani - kopenkaski

LUBENICA ; Suger baby

TIKVICE ; Beogradska bela

JAGODE ; 4 godisnja doba - mesecarke , sumska jagoda , Dzinovska jagoda  , Rugen

Rasadnik Kolovrat Kotanjska 061/6744792
ZACINSKO BILJE  ; Nana , Mirodjija , Timijan , Korijander , Zalfija , Zalfija muskantna , Majoran , Bosiljak , Majcina dusica .

CVECE ; Kadifa , Nocna frajla , Slajer , Suncokret , Mini suncokret , Seboj , Neven , Verbena , Dragoljub , Cinija , Razlicak , Klarkija , Maciji brkovi , Georgina , Orhideja siromaha , Cuvarkuca , Pampas trava , Kosmeja , Lavanda , 
 

недеља, 27. март 2016.

Rezervacije sadnog materijala za predstojeću sezonu proleće 2016



Vršimo rezervacije sadnog materijala za

predstojeću sezonu proleće 2016. Iskoristite

priliku i po promotivnim cenama obezbedite

vrhunski rasad koji obezbeđuje maksimalne

prinose uz minimalne zahteve.
Rasad paprikeRasad paradajza
Proizvodnja rasada predstavlja najsloženiju i najosetljiviju fazu u biljnoj proizvodnji. kako bi se pravilno odnegovao rasad potreban je niz uslova koje biljka zahteva da budu ispoštovani (kvalitet semena, kvalitet supstrata, vlažnost zemljišta, vlažnost vazduha, temperatura, količina svetlosti kao i provetrenost) da bi se svi ti uslovi ispoštovali rasad iziskuje puno truda, znanja, ljubavi i rada. . .
klica paradajzaKotiledoni paradajza
U našoj proizvodnji rasada koristimo MH(metal-halide), HPS(high pressure sodium), LED(light-emitting diode) sijalice radi produživanja dana i obezbeđivanja dovoljne količine svetla u toku dana (u zimskom periodu biljke nemaju dovoljan intezitet prirodnog svetla), ove sijalice omogućavaju ranije cvetanje kao i veću rodnost biljkama.
Vestacko svetlo za rasadRasad krastavca
Pored svetla mladim biljkama je potrebna kvalitetna zemlja ili smeša (supstrat) koji se sastoji od crnog treseta, belog treseta, đubriva sa odgovarujićim makro i mikro elementima. Naš odabir supstrata proizvodi nemačka kompanija Floragard koji važe za jedne od vodećih proizvođača supstrata u svetu. U supstrat dodajemo i određenu količinu prirodnog minerala prelita kojeg odlikuju fantastične vodno-vazdušne karakteristike time omogućava korenu biljaka gotovo savršene uslove za rast i razviće.
Zemlja za rasadagro perlit
Pikiranje iz kontejnera se vrši u saskije tkz sedmice (7x7x7), rasad kao takav se premešta u grejani plastenik gde raste do perioda u kom ima 4-7 listova tj. kad je spreman za rasađivanje na stalno mesto bilo u zaštićen prostor (plastenik/staklenik) ili na otvoreno polje. U koliko kupac zahteva rasad u kontejnerima (što je često slučaj sa paprikom) bitno je to naglasiti prilikom porudžbine rasada.
pikiranje rasadasadnja rasada u plastenik
Rasad šaljemo po celoj teritoriji Srbije lično dostavljajući uz prethodan dogovor sa kupcem, kao i kurirskim službama gde je predhodno sigurno rasad upakovan u kartonske kutije.
Pozovite nas pa da se dogovorimo. TEL 061-67-44-792

субота, 26. март 2016.

Lepi dečko-rasad

Lepi dečko rasad u ponudi od 20.03.2016.godine po ceni od 50 dinara komad pikiran u saksije 10x10


 Lepi dečko je jednogodišnja biljka.Razgranata je, pomalo grmolika rasta, naraste i do 70 cm.
Na zeljastoj stabljici nalaze se duguljasti zeleni listovi nazubljeni na rubovima.
Cveta u nijansama crvene i ružičaste boje, bele boje,a ima i šatiranih.
Može imati i omiljene "duple" cvetove.

Položaj: Voli osunčana i poluosunčana mesta.

Nega: Biljka je otporna i ne zahtevna posebnu negu. Treba joj osigurati dovoljno prostora.
Voli biti zalivana kao i ostali članovi njene prodice (vodenike).



[​IMG]

Setva: Seje se u proleće, već u aprilu, direktno na gredice jer je otporna. Cveta do prvih mrazeva. Nakon cvetanja stvraju se čaure sa semenkama koje, ako su dovoljno zrele, prsnu i na mali dodir, a semenke se rasprše ne sve strane. Uspešno se zasijava sama.

Dragoljub cveće-rasad

Dragoljub cveće-rasad u ponudi od 20.03.2016.godine po ceni 50 dinara komad pikiran u saksije 10x10

Dragoljub će cvetati celog leta

Jarko narandžastožuti cvetovi dragoljuba vole sunce, a ovu puzavicu možete uzgajati i u saksiji na balkonu, ili u stanu. Listovi i cvetovi su bogati vitaminima, a ekstrakt dragoljuba se može koristiti u borbi protiv lisnih vaši i ostalih parazita.
Foto: Shutterstock Foto: Shutterstock

Karakteristike

Poreklo: Peru.
Rast: zeljasta povijuša s dugim izdancima.
Visina: 30-300 cm.
List: okrugao, svetloplave do plavozelene boje.
Cvet: zvonasti cvetovi žute, narandžaste ili crvene boje.
Cvetanje: od jula do oktobra.
Osobenosti: izgleda savršeno izdaleka.

Stanište i nega

U zavisnosti od sorte, ova jednogodišnja puzavica tokom cele sezone osvaja konstrukcije. Izgleda savršeno i kao kompaktna biljka u saksiji (npr.''Kaiserin von Indien''). Ukoliko se redovno uklanjaju precvetali cvetovi, tokom celog leta bujno će cvetati. Ova biljka skromnih zahteva uspeva na suncu i u polusenci, a s vremena na vreme potrebno ju je prihraniti – u saksiji svake četiri nedelje. Kao što se na osnovu porekla može pretpostaviti, relativno je otporna na nisku temperaru. Sačekajte maj za setvu semena u leju. Od aprila seme možete da posejete u kontejner i da ga držite na prozorskoj dasci.

U kuhinji

Cvetovi dragojuba su prave zvezde u salatama i desertima. Pupoljke, kao i zelene još meke plodove, možete da stavite u turšiju i da ih koristite kao zamenu kapru. Aroma iz listića najbolje se oseća ako se oni sitno iseckaju. Koriste se u salatama, ali mogu da se pospu i po hlebu s puterom.

Super savet

Na vašem dragoljubu nema novih cvetova? Uzrok tome može da bude glinovita zemlja ili previše hranljivih materija u njoj. Tako ova sezonska cvenica najviše energije usmerava u razvoj listova. Ukoliko ima malo sunca, biljka oskudeva u cvetovima.

Divlja kupina-sadnice

Divlja kupina sadnice u ponudi od 20.03.2016.godine po ceni 80 dinara komad


Divlja malina -sadnice

Divlja malina -sadnice u ponudi od 20.03.2016.godine po ceni od 50 dinara

Lekovitost lista maline

Maline treba da se jedu sveže, jer uspešno skidaju povišenu temperaturu, podstiču znojenje, pospešuju izbacivanje peska iz bubrega, jačaju srce, normalizuju krvnu sliku..
Plodovi maline izvanredno su ukusni i zdravi, ali ljekovitost listova mnogo je veća od plodova.

Malinu nazivaju i ženskom biljkom jer liječi mnoge tegobe ženskih organa.

Čaj od listova pomaže kod menstrualnih grčeva, jakih krvarenja i iscjetka.

Može se piti pre, tokom i nakon porođaja.

Redovno konzumiranje čaja od listova maline tijekom trudnoće jača i tonizira maternicu, sprečava pobačaj, pomaže tijekom poroda i sprečava jako krvarenje nakon poroda.

Nakon poroda ubrzava oporavak maternice i potiče stvaranje mlijeka.

S konzumiranjem ovog čaja počnite od trećeg mjeseca trudnoće. Pijte dvije do tri šalice na dan.

Čaj se koristi i za jačanje desni, dezinfekciju krajnika, sprečavanje dječjih proljeva i kod očnih oboljenja.

Priprema čaja: žličicu lista maline prelijte sa šalicom vruće vode. Pijte toplo.

Napomena: Čaj od lišća maline ne preporučuje se ako ste u prethodnoj trudnoći imali pobačaj ili ako su trudovi trajali manje od tri sata. 
Da bi se postigla preventivna zaštita od malignih oboljenja, svakodnevno u organizam treba unositi po 130 grama ovog voća, savetuju stručnjaci. Naravno da ne može da zameni lek, ali može da deluje preventivno.
Tradicionalna medicina odavno preporučuje da se maline jedu sveže, jer uspešno skidaju povišenu temperaturu, podstiču znojenje, čiste žuč, pospešuju izbacivanje peska iz bubrega, jačaju imunitet i srce, normalizuju krvnu sliku.
Od sušenih plodova maline može da se spremi izuzetno kvalitetan čaj pun vitamina. Treba odvojiti tri kašike osušenih plodova ove voćke, dodati dva decilitra mlake vode, kao i vanilu, karanfilić i đumbir. Čaj se priprema tako što se u zagrejanu vodu dodaju izmrvljene maline, sve kuva pet minuta a zatim ostavi da odstoji deset. Nakon toga u čaj se dodaju začini na vrhu noža, a zatim se uživa!
U kozmetici plod maline posebno je delotvoran kod masne kože, a sa dodatkom odgovarajućeg biljnog ulja i za suvu, osetljivu, zrelu i oštećenu kožu. Bogatstvo vitaminom C i elaginskom kiselinom obezbeđuje hemijski i mehanički piling, a služi i kao sredstvo za izbeljivanje.
Sveža malina odlična je za efikasnu masažu, pri čemu svaki plod treba da bude spakovan u plastičnu kesicu. Za ovu svrhu najbolje su maline proizvedene na ekološkim plantažama koje postoje i u Srbiji. Do upotrebe treba da budu zamrznute, naglašavaju stručnjaci. 
Otapaju se neposredno pre upotrebe na sobnoj temperaturi i dobro se izgnječe drvenim predmetom kako bi se dobila kompaktna masa. 
Tokom masaže semenke malina mehanički otklanjaju izumrle ćelije, a miris maline smirujuće deluje na ceo organizam i otklanja nervozu. Premorenom organizmu vraća energiju i ubrzava oporavak od umora.
Posle masaže na kožu se stavlja pakovanje izgnječene maline uz dodatak nekoliko kapi biljnog ulja, i ostavi da stoji oko 20 minuta. Istovremeno može da se pije sok od maline, čime se postiže blagotvorni učinak i iznutra.
List maline kao čaj takođe se koristi u okviru narodne medicine za ispiranje usne duplje koja je pod upalom, kao i za za upaljeno ždrelo. Ovaj čaj je delotvoran i za zaustavljanje dijareje, a dobri poznavaoci tvrde da je savršena zamena za indijski, gruzijski i ruski čaj.
SOKOVI 
* Sok maline, sveže ili odmrznute, pomešajte sa žutim šećerom. Sve to izmiksajte dok se šećer ne rastopi. Pre nego što se sok upotrebi treba ga čuvati u frižideru, i obavezno ga razblažiti sa običnom ili mineralnom vodom.
* U blender stavite 150 grama svežih ili odmrznutih i izmiksajte ih dok se ne napravi kašasti sok. Dodajte 25 mililitara vode, malo cimeta, karanfilića i đumbira. Ostavite napitak u frižider kako bi se sastojci sjedinili i služite hladno.
Lekovito delovanje maline:
  • sprečava gojaznost
  • reguliše nivo šećera u krvi
  • smanjuje delovanje slobodnih radikala
  • pruža zaštitu od sunca
  • smiruje kožne tegobe
  • pomaže kod ženskih bolesti
  • poboljšava imunitet
  • štiti od bolesti srca i krvnih sudova
  • snižava visoku temperaturu
Sirće od maline za skidanje temperature

Pomešajte litar prirodnog jabukovog sirćeta s 500 grama izgnječenih malina. Ostavite deset dana na toplome mestu i procedite.

U slučaju groznice razredite dve kašike sirćeta od maline u čaši vode i pijte nekoliko puta na dan.

Malina u kulinarstvu

Sezona malina počinje u junu. Maline je najbolje jesti sveže, ali možete ih koristiti i za pripremu džemova, sokova, sladoleda, kolača, slatkih sosova itd.

Maline takođe možete sušiti ili zamrzavati. Sveže maline upotrebite u roku od dva dana. Čuvajte ih u frižideru.

Maline se obično beru ručno, zbog toga nije potrebno pranje vodom - dovoljno je odstraniti komadiće lišća. Pranjem u vodi malina gubi svoju strukturu i aromu.

Ako ste u prilici, prednost dajte divljim ili organski uzgojenim malinama.

Šejk od maline

Sastojci:
  • 60 grama malina
  • 1 čaša soka pomorandže
  • šaka spanaća
  • 1 banana
  • 60 grama leda


Priprema:

Izmiksajte sve sastojke u blenderu i uživajte u ovom letnjem osvežavajućem napitku! 

Breza -sadnice

Breza mlade sadnice u ponudi od 20.03.2016.godine po ceni od 300 dinara po komadu