субота, 26. март 2016.

Divlja malina -sadnice

Divlja malina -sadnice u ponudi od 20.03.2016.godine po ceni od 50 dinara

Lekovitost lista maline

Maline treba da se jedu sveže, jer uspešno skidaju povišenu temperaturu, podstiču znojenje, pospešuju izbacivanje peska iz bubrega, jačaju srce, normalizuju krvnu sliku..
Plodovi maline izvanredno su ukusni i zdravi, ali ljekovitost listova mnogo je veća od plodova.

Malinu nazivaju i ženskom biljkom jer liječi mnoge tegobe ženskih organa.

Čaj od listova pomaže kod menstrualnih grčeva, jakih krvarenja i iscjetka.

Može se piti pre, tokom i nakon porođaja.

Redovno konzumiranje čaja od listova maline tijekom trudnoće jača i tonizira maternicu, sprečava pobačaj, pomaže tijekom poroda i sprečava jako krvarenje nakon poroda.

Nakon poroda ubrzava oporavak maternice i potiče stvaranje mlijeka.

S konzumiranjem ovog čaja počnite od trećeg mjeseca trudnoće. Pijte dvije do tri šalice na dan.

Čaj se koristi i za jačanje desni, dezinfekciju krajnika, sprečavanje dječjih proljeva i kod očnih oboljenja.

Priprema čaja: žličicu lista maline prelijte sa šalicom vruće vode. Pijte toplo.

Napomena: Čaj od lišća maline ne preporučuje se ako ste u prethodnoj trudnoći imali pobačaj ili ako su trudovi trajali manje od tri sata. 
Da bi se postigla preventivna zaštita od malignih oboljenja, svakodnevno u organizam treba unositi po 130 grama ovog voća, savetuju stručnjaci. Naravno da ne može da zameni lek, ali može da deluje preventivno.
Tradicionalna medicina odavno preporučuje da se maline jedu sveže, jer uspešno skidaju povišenu temperaturu, podstiču znojenje, čiste žuč, pospešuju izbacivanje peska iz bubrega, jačaju imunitet i srce, normalizuju krvnu sliku.
Od sušenih plodova maline može da se spremi izuzetno kvalitetan čaj pun vitamina. Treba odvojiti tri kašike osušenih plodova ove voćke, dodati dva decilitra mlake vode, kao i vanilu, karanfilić i đumbir. Čaj se priprema tako što se u zagrejanu vodu dodaju izmrvljene maline, sve kuva pet minuta a zatim ostavi da odstoji deset. Nakon toga u čaj se dodaju začini na vrhu noža, a zatim se uživa!
U kozmetici plod maline posebno je delotvoran kod masne kože, a sa dodatkom odgovarajućeg biljnog ulja i za suvu, osetljivu, zrelu i oštećenu kožu. Bogatstvo vitaminom C i elaginskom kiselinom obezbeđuje hemijski i mehanički piling, a služi i kao sredstvo za izbeljivanje.
Sveža malina odlična je za efikasnu masažu, pri čemu svaki plod treba da bude spakovan u plastičnu kesicu. Za ovu svrhu najbolje su maline proizvedene na ekološkim plantažama koje postoje i u Srbiji. Do upotrebe treba da budu zamrznute, naglašavaju stručnjaci. 
Otapaju se neposredno pre upotrebe na sobnoj temperaturi i dobro se izgnječe drvenim predmetom kako bi se dobila kompaktna masa. 
Tokom masaže semenke malina mehanički otklanjaju izumrle ćelije, a miris maline smirujuće deluje na ceo organizam i otklanja nervozu. Premorenom organizmu vraća energiju i ubrzava oporavak od umora.
Posle masaže na kožu se stavlja pakovanje izgnječene maline uz dodatak nekoliko kapi biljnog ulja, i ostavi da stoji oko 20 minuta. Istovremeno može da se pije sok od maline, čime se postiže blagotvorni učinak i iznutra.
List maline kao čaj takođe se koristi u okviru narodne medicine za ispiranje usne duplje koja je pod upalom, kao i za za upaljeno ždrelo. Ovaj čaj je delotvoran i za zaustavljanje dijareje, a dobri poznavaoci tvrde da je savršena zamena za indijski, gruzijski i ruski čaj.
SOKOVI 
* Sok maline, sveže ili odmrznute, pomešajte sa žutim šećerom. Sve to izmiksajte dok se šećer ne rastopi. Pre nego što se sok upotrebi treba ga čuvati u frižideru, i obavezno ga razblažiti sa običnom ili mineralnom vodom.
* U blender stavite 150 grama svežih ili odmrznutih i izmiksajte ih dok se ne napravi kašasti sok. Dodajte 25 mililitara vode, malo cimeta, karanfilića i đumbira. Ostavite napitak u frižider kako bi se sastojci sjedinili i služite hladno.
Lekovito delovanje maline:
  • sprečava gojaznost
  • reguliše nivo šećera u krvi
  • smanjuje delovanje slobodnih radikala
  • pruža zaštitu od sunca
  • smiruje kožne tegobe
  • pomaže kod ženskih bolesti
  • poboljšava imunitet
  • štiti od bolesti srca i krvnih sudova
  • snižava visoku temperaturu
Sirće od maline za skidanje temperature

Pomešajte litar prirodnog jabukovog sirćeta s 500 grama izgnječenih malina. Ostavite deset dana na toplome mestu i procedite.

U slučaju groznice razredite dve kašike sirćeta od maline u čaši vode i pijte nekoliko puta na dan.

Malina u kulinarstvu

Sezona malina počinje u junu. Maline je najbolje jesti sveže, ali možete ih koristiti i za pripremu džemova, sokova, sladoleda, kolača, slatkih sosova itd.

Maline takođe možete sušiti ili zamrzavati. Sveže maline upotrebite u roku od dva dana. Čuvajte ih u frižideru.

Maline se obično beru ručno, zbog toga nije potrebno pranje vodom - dovoljno je odstraniti komadiće lišća. Pranjem u vodi malina gubi svoju strukturu i aromu.

Ako ste u prilici, prednost dajte divljim ili organski uzgojenim malinama.

Šejk od maline

Sastojci:
  • 60 grama malina
  • 1 čaša soka pomorandže
  • šaka spanaća
  • 1 banana
  • 60 grama leda


Priprema:

Izmiksajte sve sastojke u blenderu i uživajte u ovom letnjem osvežavajućem napitku! 

Нема коментара:

Постави коментар